З 1 жовтня в перехідній фазі запрацює механізм регулювання викидів вуглецю на кордоні з ЄС
Європейська комісія вже опублікувала проєкт імплементаційного регламенту, де детально описано:
зобов’язання щодо звітності;
інформація, яку мають вказувати імпортери ЄС щодо товарів на які поширюється СВАМ;
тимчасова методологія для розрахунку вбудованих викидів, що вивільняються під час виробничого процесу товарів на які поширюється CBAM.
Наразі в ЄС триває громадське обговорення законопроєктів (http://surl.li/ilwwi), які регулюють впровадження CBAM під час його перехідної фази, яке триватиме до кінця 2025 року. Опісля Європейська комісія планує ухвалити 13 підзаконних актів, які наберуть чинності перед повноцінним запуском CBAM 2026 року.
Нагадаємо, СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism) – це механізм, що покликаний запобігти забрудненню навколишнього середовища вуглецем, шляхом збору податку з імпортерів ЄС за ввезення товарів із вуглецевим слідом.
З 1 січня цього року в Україні функціонує система моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. А Концепція CBAM для України відображатиме європейську систему торгівлі квотами на викиди парникових газів та водночас закладатиме можливість зменшення суми виплат для імпортерів у разі наявності національного механізму оплати саме за викиди парникових газів.
В Україні вже діє податок на викиди двоокису вуглецю як один з механізмів оплати за викиди парникових газів та активно ведеться робота над впровадженням національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів.